Pritzker Architecture Prize przedstawia: architekt jako katalizator zmian

W architekturze chodzi tak naprawdę o dobre samopoczucie. Ludzie chcą czuć się dobrze w danej przestrzeni.

Riken Yamamoto, zdobywca Nagrody Pritzkera 2024

Nagroda Pritzkera we współpracy z College of Architecture Illinois Institute of Technology oraz Chicago Architecture Center zaprasza na wykład i dyskusję panelową pod tytułem: „Community: The Architect as Catalyst for Change”. Wydarzenie odbędzie się w historycznym S.R. Crown Hall na terenie uniwersytetu, w czwartek, 16 maja o godzinie 18:00 czasu centralnego.

Riken Yamamoto, laureat Nagrody Pritzkera za 2024 rok, podzieli się swoją osobistą podróżą odkrywania społeczności na całym świecie, która zainspirowała go do tworzenia architektury zorientowanej społecznie, rozmywającej granice między przestrzeniami publicznymi a prywatnymi. „Każdy dom istnieje w mieście, a każda rodzina w społeczności mieszkańców. Relacja między społecznością a rodziną – próg przestrzeni między miastem a domem – pozwala społeczności istnieć na zawsze,” tłumaczy Yamamoto.

„Niezależnie od tego, czy projektuje prywatne domy, czy infrastrukturę publiczną, szkoły czy remizy strażackie, ratusze czy muzea, wspólny i towarzyski wymiar zawsze jest obecny,” stwierdza jury w uzasadnieniu przyznania nagrody w 2024 roku. „Jego nieustanna, staranna i znacząca uwaga poświęcona społeczności generuje przestrzenie publiczne, które zachęcają ludzi do spotykania się na różne sposoby.”

Po wykładzie Yamamoto dołączą do niego ostatni laureaci, Sir David Chipperfield CH (2023), Francis Kéré (2022) oraz Anne Lacaton (2021), aby wspólnie omówić swoje różnorodne ścieżki życia. Dzieląc się głębokim zaangażowaniem w wartość systemu społecznego, poruszą odpowiedzialność architekta jako katalizatora zmian oraz omówią wyzwania związane z tworzeniem i łączeniem społeczności, kształtując nowe podejścia do projektowania środowiska zbudowanego.

„Riken Yamamoto stworzył zbiór prac, które są jednocześnie ambitne i odpowiedzialne,” komentuje Chipperfield. „Budynki te są zarówno eleganckie, jak i znaczące, dążąc do posiadania obecności architektonicznej i fizycznej, jednocześnie celebrując idee społeczności i celów społecznych.”

Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla publiczności, jednak liczba miejsc jest ograniczona i wymagana jest rejestracja. Program będzie również transmitowany na żywo dla widzów w Yokohama Graduate School of Architecture, Yokohama National University w Japonii oraz Pontificia Universidad Católica de Chile, a także dostępny na całym świecie pod adresem:



Riken Yamamoto jest 53. laureatem Nagrody Pritzkera i mieszka w Yokohamie w Japonii. Nagranie ceremonii wręczenia nagrody z 2024 roku zostanie opublikowane tej jesieni.

O nagrodzie Pritzkera

Nagroda Pritzkera została ustanowiona w 1979 roku przez nieżyjącego już Jaya A. Pritzkera i jego żonę Cindy. Jej celem jest coroczne uhonorowanie żyjącego architekta lub architektów, których zrealizowane dzieła demonstrują połączenie talentu, wizji i zaangażowania, które poprzez sztukę architektury wnoszą znaczący wkład w ludzkość i środowisko zbudowane.

O College of Architecture Illinois Institute of Technology

College of Architecture Illinois Institute of Technology bazuje na dziedzictwie dyscyplinarnych eksperymentów w zakresie materiałów i technologii, aby kształcić i inspirować kolejne pokolenia architektów i architektów krajobrazu. Od swojego historycznego kampusu i siedziby w S.R. Crown Hall, IIT Architecture promuje interdyscyplinarne podejście do edukacji i badań, które mają jednocześnie lokalny i globalny wpływ. Odwiedź arch.iit.edu.

O Chicago Architecture Center

Chicago Architecture Center (CAC) to organizacja non-profit założona w 1966 roku, mająca na celu inspirowanie ludzi do odkrywania, dlaczego design ma znaczenie. Jako krajowy lider w dziedzinie edukacji architektonicznej i projektowej, CAC oferuje wycieczki, programy, wystawy i inne wydarzenia, będące częścią dynamicznej podróży na całe życie. Odwiedź architecture.org, aby dowiedzieć się więcej i śledź @chiarchitecture oraz #chiarchitecture w mediach społecznościowych.

źródło: inf. prasowa.

Podziel się artykułem
Zostaw komentarz